Caracteristici principale
- Distanță focală2,1 mmcadru larg de 125°
- Rezoluție2 MP1920×1080
- Detecție inteligentă (AI)fețe; numărare
Descriere Dahua DAE-CPC5241FPN-0210B
Camera IP Dahua DAE-CPC5241FPN-0210B e gândită pentru vehicule de transport persoane, ca autobuzele și microbuzele: are certificările EN50155, EN45545 și E-mark și numără pasagerii. Infraroșul luminează scena până la 20 m, ca zona din cadru să rămână vizibilă pe întuneric.
Obiectiv 125° la 2,1 mm: cuprinzi o zonă lată din apropiere
Obiectivul de 2,1 mm cuprinde 125° pe orizontală, deci prinzi o zonă lată din apropiere fără să restrângi cadrul. Este util când vrei să cuprinzi din aceeași poziție marginile unei suprafețe late.
Pe verticală, unghiul este de 65°, iar diagonala ajunge la 160°. Lentila este fixă și păstrează aceeași încadrare, iar persoanele aflate departe ocupă o parte mai mică din imagine.
Rezoluție 2 MP (Full HD): păstrezi detalii în zone contrastante
La 2 MP, adică 1920×1080, imaginea păstrează suficiente detalii pentru observarea persoanelor și a activității din apropierea camerei. WDR de 120 dB echilibrează zonele luminoase și umbrele, iar masca de confidențialitate poate acoperi 4 porțiuni din cadru.
Vedere nocturnă IR până la 20 m: supraveghezi și în întuneric
Vederea nocturnă folosește infraroșu până la 20 m, astfel încât poți supraveghea zona și în întuneric. Când iluminatorul este pornit la 0 lux, camera captează imagine alb-negru, nu color.
Detecție fețe, numărare: separi mai ușor evenimentele utile
Analiza video detectează fețe și numără pasagerii care trec prin cadru. Detecția SMD separă oamenii de vehicule, ceea ce te ajută să găsești mai ușor evenimentele relevante într-un recorder compatibil.
Microfon încorporat: înregistrezi imagine și sunet
Microfonul încorporat înregistrează sunetul pe 1 canal, alături de imagine. Camera gestionează evenimente precum mișcarea, sabotarea imaginii, schimbarea scenei, sunetele detectate și problemele cardului sau ale conexiunii de rețea.
PoE și slot microSD până la 256 GB: alimentezi și stochezi local
Alimentarea se face prin PoE 802.3af sau la 12 V, cu un consum maxim de 7,2 W. Prin PoE, curentul și datele circulă pe același cablu de rețea.
Înregistrările pot rămâne pe un card microSD de până la 256 GB, iar cardul nu este inclus. Prin ONVIF S/G/T, camera se leagă la recordere de altă marcă.
Carcasa metalică este rezistentă la lovituri. Reglajul la montaj acoperă panoramarea, înclinarea și rotirea, ca să fixezi cadrul necesar după prinderea camerei.
Cameră de exterior IP67, IK10: rezistă afară, la ploaie, praf, lovituri și ger
Are protecție IP67, ceea ce înseamnă că o poți monta afară, în bătaia ploii și a prafului; carcasa e testată la impact (IK10), deci e utilă în zone expuse vandalismului. Funcționează de la -40 °C, așa că rezistă la gerurile din România.
Pentru cine e și pentru cine nu e
- E pentru tine dacă echipezi un autobuz, un microbuz sau alt vehicul de transport persoane: are certificările EN50155, EN45545 și E-mark.
- E pentru tine dacă vrei să numeri pasagerii.
- E pentru tine dacă vrei un singur cablu până la cameră, pentru curent și imagine (PoE).
- Nu e pentru tine dacă vrei să apropii imaginea optic: lentila e fixă, de 2,1 mm; caută un model cu lentilă varifocală sau motorizată.
De ce mai ai nevoie
- Pentru alimentare: un switch PoE sau un NVR cu porturi PoE (PoE 802.3af); fără PoE, o sursă de alimentare de 12 V.
- Pentru înregistrare: un NVR care înregistrează camere de cel puțin 2 MP sau un card microSD de până la 256 GB (vezi carduri microSD).
Specificații tehnice
| Cameră | |
|---|---|
| Senzor imagine | 1/2.8″ CMOS |
| Rezoluție | 1920×1080 (2 MP) |
| Iluminare minimă | 0,005 lux @ F2.0 (color, 30 IRE); 0,0005 lux @ F2.0 (alb-negru, 30 IRE); 0 lux (iluminator pornit) |
| Zi/Noapte | Auto (ICR) |
| Viteză obturator | Automat/manual 1/3 s – 1/100000 s |
| Raport semnal/zgomot | > 56 dB |
| Sistem de scanare | Progresivă |
| Obiectiv | |
| Distanță focală | 2,1 mm |
| Tip lentilă | fixă |
| Unghi de vizualizare | H 125°, V 65°, D 160° |
| Diafragmă | F2.0 (iris fix) |
| Iluminare | |
| Distanță IR | 20 m |
| Compresie & Stream | |
| Flux avansat | Flux triplu (principal: 1920×1080, secundar: 704×576 sau 704×480, terțiar: 1920×1080) |
| Compresie video | H.265, H.264, H.264H, H.264B, MJPEG |
| Cadre pe secundă | Flux principal: 1920×1080@1-25/30 fps, Flux secundar: 704×576@1-25 fps / 704×480@1-30 fps, Flux terțiar: 1920×1080@1-25/30 fps |
| Rată de biți | H.264: 32-8192 Kbps, H.265: 12-5632 Kbps |
| Imagine | |
| Funcții imagine | HLC, BLC, mod rotire, balans de alb (auto/manual), control amplificare (auto/manual), 3D NR, dezaburire, rotire imagine, oglindire, mască de confidențialitate (4 zone), filigranare digitală |
| WDR | 120 dB |
| Reducere zgomot | 3D DNR |
| Mască de confidențialitate | 4 zone |
| Balans de alb | Auto/manual |
| Oglindire imagine | Da |
| Dezaburire | Suportat |
| Inteligență & Evenimente | |
| Detecție inteligentă (AI) | Numărare pasageri, Detecție facială |
| Evenimente și alarme | Lipsă card SD, card SD plin, eroare card SD, avertisment privind durata de viață, deconectare rețea, conflict IP, acces neautorizat, detecție mișcare, sabotaj video, schimbare scenă, detecție audio, detecție tensiune, alarmă externă, SMD, excepție de securitate |
| Audio | |
| Compresie audio | G.711 A, G.711Mu, G.726, AAC, G.723 |
| Audio | Microfon integrat, 1 canal |
| Stocare | |
| Stocare | microSD până la 256 GB, NAS (card neinclus) |
| Rețea | |
| Securitate cibernetică | HTTPS, filtru de adrese IP, criptare prin SFTP |
| Acces la distanță | 20 utilizatori/gazde |
| Rețea | 1 × RJ45 10/100 Mbps |
| Protocoale / ONVIF | ONVIF (Profil S/Profil G/Profil T), IPv4, IPv6, HTTP, TCP, UDP, ARP, RTP, RTSP, RTCP, RTMP, SMTP, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, NTP, Multicast, ICMP, IGMP, NFS, PPPoE, SNMP, CGI, P2P, Milestone, Genetec |
| Software de gestionare | Browser web |
| Alimentare & General | |
| Alimentare | 12 VDC, PoE (802.3af) |
| Consum | max 7,2 W |
| Dimensiuni | 64,8 × 111,0 mm |
| Greutate | 402 g |
| Certificări | CE EMC (2014/30/EU), CE LVD (EN 62368-1: 2020), FCC (47 CFR Part 15, Subpart B), UL (UL62368-1), E-mark, EN50155, EN45545 |
| Montaj și reglaj | |
| Panoramare / înclinare / rotire | Panoramare -30°–+30°, înclinare 0°–+80°, rotire 0°–360° |
| Mediu & Carcasă | |
| Grad de protecție | IP67, IK10 |
| Temperatură de funcționare | -40…70 °C |
| Umiditate | ≤95% |
| Material carcasă | Metal |
Întrebări frecvente
Cât timp înregistrează pe cardul de 256 GB?
La debitul maxim din fișă (8,2 Mbps), un card de 256 GB ține în jur de 69 de ore de înregistrare continuă. Cu înregistrare doar la mișcare, arhiva acoperă mai multe zile.
Înregistrează și sunetul?
Da, are microfon încorporat, deci înregistrarea are și sunet.




























































































