Caracteristici principale
- Câte camere susține8 canaleIP
- Alimentare camere (PoE)8 porturi PoE
- Stocarepână la 20 TB1 disc
- Rezoluția de înregistrarepână la 16 MP
- Ieșiri video4K
- WizSenseclasifică țintele
Descriere Dahua NVR4108HS-8P-EI
Centrul de control al unui sistem de 8 camere: NVR-ul Dahua NVR4108HS-8P-EI adună într-un singur loc imaginile unei case sau ale unui magazin mic. Banda de intrare de 256 Mbps susține fluxurile camerelor și lasă loc pentru un sistem dimensionat după rezoluția aleasă.
Canale pentru 8 camere IP: sistem dimensionat din start
NVR-ul permite conectarea a 8 camere și redarea simultană a celor 8 canale. Dimensionezi din start sistemul pentru numărul de puncte pe care vrei să le supraveghezi.
Camerele de altă marcă se pot conecta prin ONVIF 23.12. Conexiunea de rețea se face prin portul Ethernet Gigabit, potrivit pentru banda de intrare disponibilă.
Înregistrare până la 16 MP: camere cu detaliu ridicat
Înregistrarea acceptă imagini de până la 16 MP, utile când camerele furnizează multe detalii. Cu analiza dezactivată, NVR-ul decodează două canale la această rezoluție.
Cu analiza activă, decodarea la 16 MP este disponibilă pe un canal. Pentru afișarea simultană a tuturor celor 8 fluxuri, rezoluția de decodare ajunge la 1080p pentru fiecare canal.
Stocare pe 1 disc SATA, max. 20 TB: arhivă adaptată proiectului
Pentru stocare, NVR-ul are 1 slot SATA și acceptă un HDD de până la 20 TB. Capacitatea poate fi adaptată perioadei de arhivare și modului de înregistrare ales.
Înregistrarea poate fi continuă, pornită la detecția de mișcare, la analiză inteligentă sau la alarmă. Copiile de siguranță se pot salva prin USB ori prin rețea.
PoE pe 8 porturi, 78 W: curent și date pe același cablu
Cele 8 porturi PoE au un buget total de 78 W și pot furniza până la 25,5 W pe port. Camerele compatibile primesc curent și date prin același cablu.
Recorderul se alimentează la 53 V și consumă până la 10 W fără HDD. Bugetul PoE se distribuie între camerele conectate, în limita totalului disponibil.
Analiză pentru oameni și vehicule pe 4 canale, fețe pe 1: găsești mai repede ținta
Analiza din recorder clasifică persoane și autovehicule pe 4 canale și recunoaște fețe pe 1 canal. Bazele de date pot păstra până la 20.000 de imagini faciale.
Protecția perimetrală rulează în recorder pe 2 canale. Prin camere compatibile, sistemul poate primi pe toate canalele analiza perimetrului, numărarea persoanelor și citirea numerelor de înmatriculare.
Căutarea selectează înregistrări după atributele țintei, tipul evenimentului, culoarea îmbrăcămintei sau culoarea vehiculului. Găsești mai repede secvența relevantă într-o arhivă mare.
Ieșiri video pe HDMI 4K și VGA: două monitoare pentru supraveghere
Prin ieșirile video HDMI și VGA poți conecta două monitoare pentru supraveghere. Ieșirea HDMI ajunge la 3840 × 2160, iar VGA poate afișa până la 1920 × 1080.
Fiecare ecran poate afișa unul, patru, opt sau nouă cadre. Pentru echipamente audio externe, recorderul are o intrare RCA și o ieșire RCA.
Compresie Smart H.265+: arhivă mai lungă pe același disc
Compresia Smart H.265+ reduce cantitatea de date necesară pentru arhivare față de codecurile mai vechi. Durata obținută depinde de rezoluție, mișcarea din cadru și programul de înregistrare.
NVR-ul acceptă și H.265, Smart H.264+, H.264 și MJPEG. Poți obține o arhivă mai lungă pe același HDD când camerele folosesc un codec compatibil eficient.

Cât timp îți păstrează înregistrările
Pe un disc de 20 TB, recorderul îți păstrează în jur de 89 de zile de înregistrare continuă de pe toate cele 8 canale, la camere de 4 MP, în H.265, la 15–20 de cadre pe secundă. Dacă înregistrezi doar la mișcare, arhiva ține mai mult, cu atât mai mult cu cât se întâmplă mai rar ceva în cadru. De regulă, când discul se umple, înregistrările noi le înlocuiesc pe cele mai vechi. Banda de intrare, 256 Mbps, nu e o limită aici: ajunge pentru în jur de 98 de fluxuri, peste cele 8 canale. Capacitatea e cea nominală; după formatare, spațiul liber e puțin mai mic.
Pentru cine e și pentru cine nu e
- E pentru tine dacă vrei să înregistrezi până la 8 camere IP într-un singur loc.
- E pentru tine dacă vrei să legi și să alimentezi toate cele 8 camere direct din recorder, fără switch.
De ce mai ai nevoie
Specificații tehnice
| Video In/Out | |
|---|---|
| Canale IP | 8 |
| Tipuri camere | Panasonic, Sony, Hanwha, Axis, Pelco, Arecont, ONVIF, Canon; rezoluție acceptată până la 16 MP |
| Ieșiri video | 1 HDMI (3840×2160, 1920×1080, 1280×1024, 1280×720), 1 VGA (1920×1080, 1280×1024, 1280×720) |
| Decodare | AI dezactivat: 2 canale 16 MP@30 fps; 2 canale 12 MP@30 fps; 4 canale 8 MP@30 fps; 4 canale 6 MP@30 fps; 6 canale 5 MP@30 fps; 8 canale 4 MP@30 fps | AI activat: 1 canal 16 MP@30 fps; 2 canale 12 MP@30 fps; 3 canale 8 MP@30 fps; 3 canale 6 MP@30 fps; 4 canale 5 MP@30 fps; 6 canale 4 MP@30 fps; 8 canale 1080p@30 fps |
| Rezoluție ieșire | 3840×2160 |
| Înregistrare | |
| Rezoluție înregistrare | 16 MP; 12 MP; 8 MP; 6 MP; 5 MP; 4 MP; 3 MP; 1080p; 720p; 960p; D1; CIF |
| Mod înregistrare | General, detecție de mișcare, Inteligent, alarmă |
| Stocare | |
| Hard disk | 1 x HDD SATA, până la 20 TB (HDD neinclus) |
| Sloturi HDD | 1 |
| Compresie & Stream | |
| Compresie video | Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264; MJPEG |
| Inteligență & Evenimente | |
| Detecție inteligentă (AI) | Detecție facială; recunoaștere facială; protecție perimetru; SMD Plus; numărare persoane; analiză stereo; hartă termică; ANPR |
| Recunoaștere facială | Detecție facială: 1 canal pe recorder (până la 12 imagini faciale/s) sau toate canalele pe cameră (8 ținte/s). Recunoaștere facială: 8 canale FD (pe cameră) + FR (pe recorder) sau 1 canal FD (pe recorder) + FR (pe recorder). Bază de date facială: până la 10 baze de date, 20.000 imagini, 2,5 GB în total. Atribute faciale: gen, grupă de vârstă, ochelari, expresii, mască, barbă |
| Căutare inteligentă | Căutare AI; QuickPick 2.0 – căutare după atributele țintei și tipuri de evenimente; căutare rapidă a țintei după culoarea îmbrăcămintei și a vehiculelor; ANPR pe cameră |
| AI de la cameră | Detecție facială; recunoaștere facială; protecție perimetru; SMD; ANPR; numărare persoane; analiză stereo; hartă termică (toate canalele) |
| Detecție SMD | SMD Plus: 4 canale pe recorder (filtrare secundară persoane/autovehicule); toate canalele pe cameră (16 ținte/s) |
| AI pe înregistrator | Detecție facială; recunoaștere facială; protecție perimetru; SMD (4 canale cu filtrare secundară) |
| Analiză video (VCA) | |
| Protecție perimetrală | 2 canale pe recorder (10 reguli IVS/canal); toate canalele pe cameră (8 ținte/s). Filtrează alarmele false provocate de animale, frunze în mișcare, lumini puternice etc. |
| Rețea | |
| Lățime de bandă | 256 Mbps |
| Rețea | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; IPv6; RTSP; UPnP; SNMP; UDP; SMTP; NTP; DHCP; DNS; filtru IP; PPPoE; DDNS; FTP; server de alarmă; căutare IP; P2P; înregistrare automată. Browser web. Client mobil: iOS, Android. Interoperabilitate: ONVIF 23.12, CGI, SDK |
| Porturi PoE | 8 |
| Buget PoE total | Total max. 78 W; per port: 25,5 W |
| Port rețea | 1 x 10/100/1000 Mbps port Ethernet (RJ-45) |
| Redare & Backup | |
| Redare | 8 canale simultan; moduri: redare instantanee, redare generală, redare după eveniment, redare cu tag, redare inteligentă |
| Copie de siguranță | Dispozitiv USB și rețea |
| Audio | |
| Intrare/ieșire audio | 1 intrare audio RCA, 1 ieșire audio RCA |
| Compresie audio | G.711 A; G.711U; PCM; G726 |
| Interfețe | |
| Alarmă I/O | Alarmă generală: detecție mișcare, mască de confidențialitate, pierdere semnal video, schimbare scenă, alarmă PIR, alarmă externă IPC. Alarmă anomalie: eroare (lipsă disc, eroare disc, spațiu redus, sănătate disc anormală, deconectare rețea, conflict IP/MAC), pierdere semnal video, sabotaj video, cameră offline, detecție audio. Alarmă inteligentă: detecție facială, recunoaștere facială, protecție perimetru, SMD Plus, numărare persoane, analiză stereo, hartă termică. Acțiuni: înregistrare, captură imagine, ieșire alarmă externă IPC, audio, buzzer, jurnal, preset, e-mail |
| USB | 2 porturi USB 2.0 (1 față, 1 spate) |
| EPTZ | PTZ electronic (EPTZ); armare și dezarmare cu un clic |
| Interfață de operare | Web, GUI local; aplicație mobilă DMSS (iOS, Android) |
| Sistem | |
| Aspect vizualizare în direct | ecranul 1: 1/4/8/9; ecranul 2: 1/4/8/9 |
| Procesor | Procesor de clasă industrială; Linux încorporat |
| Alimentare & General | |
| Alimentare | 53 VDC, 1,812 A |
| Consum | max 10 W (fără HDD) |
| Dimensiuni | 260 × 232,7 × 47,6 mm |
| Greutate | 920 g |
| Certificări | FCC: 47 CFR FCC Part15, SubpartB, Clasă A; CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, EN 55035:2017+A11:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014; CE-LVD: EN 62368-1:2014 |
| Mediu & Carcasă | |
| Temperatură de funcționare | -10…55 °C |
| Umiditate | 10-93% (fără condensare) |
Întrebări frecvente
Ce camere poți lega la el?
Până la 8 camere IP, cu înregistrare până la 16 MP.
Cât de mare poate fi hard diskul?
Recorderul acceptă un disc de până la 20 TB; hard diskul se alege separat, după câte zile de arhivă vrei.
Câte zile ține arhiva pe un disc de 20 TB?
În jur de 89 de zile de înregistrare continuă pe toate canalele (H.265, 15–20 de cadre pe secundă); doar la mișcare, ține mai mult.
Alimentează camerele direct?
Da, are 8 porturi PoE: camerele IP primesc curent prin cablul de rețea, fără surse separate.
Deosebește recorderul oamenii de vehicule?
Da, prin SMD Plus pe 4 canale: recorderul face o filtrare secundară pentru persoane și autovehicule.


-324x324.jpg)

-324x324.jpg)




















































































